Sąvokos
Leidžiami atskaitymai yra įprastinės veiklos sąnaudos, būtinos pajamoms uždirbti ar ekonominei naudai gauti: prekių savikaina, darbuotojų atlyginimai ir mokesčiai, gamybinių ir biuro patalpų nuoma, darbo priemonių įsigijimo išlaidos, reklama ir t.t.
Neleidžiami atskaitymai yra baudos, delspinigiai, nepagrįstos išlaidos ir kt. LR Pelno mokesčio įstatyme įvardintos visos sąnaudos, kurios nėra tiesiogiai būtinos pajamoms uždirbti ir laikomos neleidžiamais atskaitymais.
Apskaičiuojant pelno mokestį, iš visų pajamų yra atimami leidžiami atskaitymai ir nuo likusios sumos mokamas pelno mokestis. Vadinasi, nuo išlaidų, kurios yra neleidžiami atskaitymai, reikia apskaičiuoti ir sumokėti pelno mokestį, nors tas pelnas ir nėra gautas. Taip valstybė skatina įmones vengti neleidžiamų atskaitymų.
Ribojamų dydžių leidžiami atskaitymai
Pelno mokesčio įstatymas numato išimčių, kai tenkinant tam tikras sąlygas dalis išlaidų pripažįstama leidžiamais, o dalis – neleidžiamais atskaitymais (pvz.: reprezentacijos sąnaudos, parama).
Bendru atveju rekomenduojame visas smulkias abejotinas išlaidas vertinti kaip neleidžiamus atskaitymus, o numatant stambias neleidžiamų atskaitymų išlaidas (pvz.: paramos skyrimas) pasikonsultuoti su teisininku dėl konkrečios situacijos prieš įvykdant sandorį.
Pelno mokestis
Neleidžiami atskaitymai nemažina apmokestinamojo pelno. Į apskaitą įtraukus sąskaitą faktūrą, kuri pagrindžia neleidžiamiems atskaitymams priskiriamą išlaidą, įmonė nuo visos jos sumos turi sumokėti pelno mokestį ir PVM mokestį, jie nėra atskaitomi nuo į biudžetą mokamų sumų. Dažniausi atvejai: salės kalėdiniam vakarėliui nuoma, maistas darbuotojų renginiui, sporto salės nuoma darbuotojų varžyboms ir pan.
Jei įmonė turėjo daug išlaidų, kurios nebuvo būtinos pajamoms uždirbti (t.y. buvo neleidžiami atskaitymai), jai gali tekti mokėti pelno mokestį nuo ženkliai didesnės sumos, nei apskaičiuotas metų pelnas. Pajamų iššvaistymo nebūtinoms išlaidoms atveju, įmonė metus gali baigti netgi nuostolingai, tačiau vis vien turės prievolę mokėti pelno mokestį, o dėl turto iššvaistymo vadovui gali grėsti atsakomybė.
Neleidžiamų atskaitymų korespondencija
Pagal pavyzdinį didžiosios knygos sąskaitų planą neleidžiami atskaitymai yra registruojami šiose sąnaudų sąskaitose:
- 650 – Neleidžiami atskaitymai. Registruojama sąnaudų suma be PVM.
- 651 – Neatskaitomas PVM nemažinantis apmokestinamojo pelno. Registruojama PVM suma nuo sąnaudų, kurios be PVM buvo registruotos 650 sąskaitoje.
Į didžiosios knygos sąskaitą 650 registruojama dauguma išlaidų, kurių buhalteris negali pagrįsti kaip leidžiamų atskaitymų. Įmonės vadovas turi pasitikrinti, ką buhalteris užregistravo šioje sąskaitoje. Dažnai vadovo ir buhalterio nuomonė dėl šių išlaidų klasifikavimo išsiskiria, todėl būtina priimti vieningą sprendimą.
Neleidžiami atskaitymai registruojami ir kitose didžiosios knygos sąskaitose. Dažniausiai tai yra arba labai konkrečiai įvardintos išlaidos (pvz.: 6311 – baudų ir delspinigių sąnaudos), arba tai yra sąnaudos be faktinių išlaidų, kai nėra atliekami mokėjimai (pvz.: 6310 – atidėjinių sąnaudos). Šių sąnaudų priskyrimą neleidžiamiems atskaitymams detaliai reglamentuoja teisės aktai. Įmonei turint kompetentingą buhalterį, vadovui nėra poreikio tikrinti šiose sąskaitose užregistruotų sąnaudų. Daugumoje tvarkingai veikiančių įmonių šiose sąskaitose apskritai nebūna jokių operacijų.